Zapewnienie potrzeb bytowych dzieci to w dzisiejszych realiach największy problem rodziców samotnie wychowujących małoletnich. Dlatego rodzic sprawujący pieczę nad dzieckiem, który chce uzyskać pomoc finansową od drugiego rodzica, może złożyć pozew o alimenty.

Często bywa tak, że rodzice nie mogą dojść do porozumienia jakie są usprawiedliwione potrzeby dziecka. Nic dziwnego, że tym bardziej nie są w stanie umówić się na sztywna kwotę przeznaczaną na dziecko tytułem alimentów. Pomoc prawna okazuje się w tym przypadku najlepszym możliwym rozwiązaniem.

Kto ma prawo do alimentów?

Osoby dorosłe, które chcą złożyć pozew o alimenty, muszą znajdować się w niedostatku. Inaczej jest w przypadku małoletnich. Rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem swoich dzieci, które nie są w stanie samodzielnie się utrzymać.

Problemem okazuje się jednak wskazanie kwoty alimentów, o którą można wystąpić. Nie powinna być ona ani zbyt wygórowana, ani zbyt skromna.

Zgodnie z art. 135 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie albo wobec osoby niepełnosprawnej może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego; w takim wypadku świadczenie alimentacyjne pozostałych zobowiązanych polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego.”

Alimenty: ile na dziecko?

Ustalając wysokość należnych alimentów miejmy na uwadze następujące koszty (wyliczenie ma charakter przykładowy):

 • wydatki na wyżywienie małoletniego bądź wyżywienie specjalne w związku z alergią czy innym schorzeniem,
 • koszty placówki edukacyjnej (żłobek/przedszkole/szkoła państwowa/prywatna)
 • koszty zabawek
 • koszty korepetycji
 • wydatki na rozrywkę
 • wydatki na ubrania i obuwie
 • koszty leczenia
 • koszty dojazdów do placówki edukacyjnej/koszty dojazdów do lekarzy
 • kieszonkowe
 • udział w kosztach utrzymania mieszkania/domu, w tym w kosztach eksploatacyjnych,
 • koszty remontu pokoju dziecka
 • koszty środków higienicznych i środków czystości
 • koszty dentysty/ortodonty

Po zliczeniu kosztów utrzymania dziecka, co do zasady powinniśmy podzielić je na pół i to będzie realna kwota, o której zapłatę należy wnieść sporządzając pozew o zapłatę alimentów.

Nie można pominąć tego, że zakres kontaktów drugiego rodzica z dzieckiem ma wpływ na ustalenie wysokości alimentów. W sytuacji, gdy rodzic nie interesuje się swoim dzieckiem, nie spędza z nim czasu i nie uczestniczy w jakikolwiek sposób w jego życiu – udział w kosztach utrzymania dziecka nie musi wynosić połowy wszystkich kosztów utrzymania dziecka, może być wyższy.

Pozew o alimenty Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Radcy Prawnego Małgorzaty Michałowskiej-Maksimczyk od lat pomaga w sprawach związanych ze świadczeniami alimentacyjnymi w Gorzowie Wielkopolskim. Pozew o alimenty, który przyniesie oczekiwany skutek, wymaga przede wszystkim ustalenia rozsądnej, uczciwej kwoty.

Dlatego na pierwszym spotkaniu zapoznam się ze sprawą i wskażę kroki, które należy podjąć.

Poinformuję Cię również, jak wygląda Twoja sytuacja pod kątem prawnym. Jako radca prawny złożyłam już setki pozwów o alimenty w Gorzowie Wielkopolskim. Korzystając z mojego wsparcia, otrzymasz informację o:

 • możliwościach rozwiązania sprawy;
 • zasadnej kwoty, której możesz się domagać;
 • przepisach prawa rodzinnego i cywilnego stanowiących podstawę żądań alimentacyjnych;
 • dowodach, które warto zgromadzić.

Udostępnij

PODOBNE WPISY

Kancelaria nie udziela bezpłatnych porad prawnych. Z uwagi na szczególny charakter spraw, każda porada prawna jest wyceniana indywidualnie.

Zgodnie z Kodeksem Etyki Radcy Prawnego wysokość wynagrodzenia ustalana jest z Klientem przed przystąpieniem do świadczenia pomocy prawnej.

Kancelaria posiada ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w zakresie świadczonych usług.

E-MAIL

kontakt@kancelariamichalowska.pl

TELEFON

+48 535 519 252

GODZINY PRACY

8.00-17.00

OPINIE

Doskonała
Na podstawie 82 opinii
Michal Temczuk
Michal Temczuk
Takiego Pełnomocnika przez duże ,,P,, zwykle się życzy , i takim właśnie życzeniem jest Pani Małgorzata :-). Polecam .
Magdalena Sołtysiak
Magdalena Sołtysiak
Zwróciłam się o pomoc do Pani Małgorzaty w sprawie alimentacyjnej. Bardzo konkretne i rzeczowe działanie. To pierwsza rzecz na którą zwróciłam uwagę – czyli konkret, rzeczowość, jasność w przekazywaniu informacji. Stały kontakt i informacje na każdym etapie sprawy. Jestem bardzo zadowolona z usług i szczerze POLECAM. Podejście do Klienta 10/10 Dziękuje Pani Mecenas. Magdalena
Paulina Franczuk
Paulina Franczuk
Szczerze polecam Panią Mecenas, bo oprócz wiedzy prawnej posiada także wiele empatii i potrafi wesprzeć dobrym słowem 😊
Emilia Szymańska
Emilia Szymańska
Polecam Panią Mecenas 🩷 Profesjonalistka w swoim zawodzie, a do tego jest osobą sumienną, kontaktową, pełną empatii i życzliwości.
Mateusz Juraszek
Mateusz Juraszek
Profesjonalizm przez duże "P", w każdym aspekcie. Pani Mecenas to osoba o ogromnej wiedzy i doskonałym podejściem do sprawy i klienta. Niezwykle pomocna i zaangażowana w prowadzeniu sprawy. Rzetelność i sumienność - te dwa słowa idealnie odzwierciedlają prace Pani Mecenas. Z czystym sumieniem mogę polecić Panią Małgorzatę każdemu, kto potrzebuje pomocy profesjonalisty.
Sławomir Koban
Sławomir Koban
Serdecznie polecam usługi Pani Mecenas- pełen profesjonalizm
Katarzyna Otto
Katarzyna Otto
Współpraca merytoryczna z Panią Mecenas na najwyższym poziomie! Polecam serdecznie wszystkim, którzy potrzebują szczególnego zaangażowania prawnika w ich sprawy!
Łukasz Prządka
Łukasz Prządka
Bardzo pozytywnie i konkretnie. Polecam 👍
Karolina Rokicka-Murszewska
Karolina Rokicka-Murszewska
Pełen profesjonalizm! Polecam Panią Mecenas do współpracy