W ostatnim czasie uzyskałeś decyzję z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gorzowie Wielkopolskim, która nie jest dla Ciebie zrozumiała? Nie wiesz, jak złożyć odwołanie od takiej decyzji?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje decyzje między innymi w przedmiocie świadczeń z ubezpieczeń społecznych tj. rent, emerytur czy zasiłków. Bywa tak, że decyzje mogą dotyczyć również ustalenia obowiązku zwrotu świadczenia nienależnie pobranego bądź wyłączenia z ubezpieczeń.

Jeżeli nie zgadzasz się z decyzją, którą otrzymałeś możesz złożyć odwołanie od decyzji ZUS w terminie wskazanym w pouczeniu. Masz na to 30 dni od doręczenia decyzji.

Odwołanie od decyzji ZUS. Wzór z Internetu czy prawnik?

W razie zaistnienia konieczności sporządzenia odwołania od decyzji ZUS, wzory pobrane z Internetu nie zawsze przynoszą oczekiwany skutek. Wiele osób nie jest pewnych, jak napisać odwołanie. Nie posiadają wystarczającej wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. Bardzo ważne jest, aby poza spełnieniem wymogów formalnych odwołanie od decyzji ZUS zawierało precyzyjne uzasadnienie. W tym celu warto skorzystać z profesjonalnej obsługi prawnej.

Co do zasady, odwołanie nie musi spełniać szczególnych wymogów. Jednak to od jego treści i powołanych dowodów zależą dalsze losy Twojej sprawy. Odwołanie do ZUS może bowiem zostać uznane przez organ za niezasadne, co skutkuje skierowaniem sprawy do sądu. W takiej sytuacji również przyda Ci się pomoc doświadczonego prawnika.

Na czym polega odwołanie od decyzji ZUS?

Schemat postępowania po złożeniu odwołania od spornej decyzji ZUS prezentuje się następująco:

I. Odwołanie skierowane do zakładu ubezpieczeń społecznych jest analizowane przez organ – organ może podjąć decyzję o jego uwzględnieniu bądź przekazaniu do sądu

II. W sytuacji, kiedy organ uwzględnia odwołanie sprawa kończy się wydaniem decyzji uwzględniającej stanowisko odwołującego

III. W sytuacji, kiedy organ nie uwzględni twojego odwołania do ZUS, kieruje sprawę do właściwego sądu

IV. Po skierowaniu sprawy do sądu możesz spodziewać się wyznaczenia terminu rozprawy bądź wezwania z sądu do uzupełnienia informacji

V. Po przeprowadzeniu postępowania sądowego sąd na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego w sprawie wydaje wyrok

VI. Jeżeli nie zgadzasz się z wyrokiem możesz złożyć wniosek o uzasadnienie wyroku

VII. Po doręczeniu uzasadnienia aktualizuje się termin do złożenia apelacji

VIII. Pamiętaj nie możesz złożyć skutecznie środka zaskarżenia bez wystąpienia o uzasadnienie wyroku, o czym sąd powinien Cię poinformować

Pamiętaj, że odwołanie do ZUS w sprawie zasiłku chorobowego, emerytury, renty lub innej kwestii możesz złożyć w terminie 1. miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Odwołanie od decyzji ZUS: Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Radcy Prawnego Małgorzaty Michałowskiej – Maksimczyk udziela pomocy prawnej z zakresu ubezpieczeń społecznych w Gorzowie Wielkopolski. Oferuję pełne wsparcie na każdym etapie Twojej sprawy – przedsądowym, sądowym czy w zakresie zaskarżenia rozstrzygnięcia Sądu I instancji.

Udostępnij

PODOBNE WPISY

Kancelaria nie udziela bezpłatnych porad prawnych. Z uwagi na szczególny charakter spraw, każda porada prawna jest wyceniana indywidualnie.

Zgodnie z Kodeksem Etyki Radcy Prawnego wysokość wynagrodzenia ustalana jest z Klientem przed przystąpieniem do świadczenia pomocy prawnej.

Kancelaria posiada ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w zakresie świadczonych usług.

E-MAIL

kontakt@kancelariamichalowska.pl

TELEFON

+48 535 519 252

GODZINY PRACY

8.00-17.00

OPINIE

Doskonała
Na podstawie 82 opinii
Michal Temczuk
Michal Temczuk
Takiego Pełnomocnika przez duże ,,P,, zwykle się życzy , i takim właśnie życzeniem jest Pani Małgorzata :-). Polecam .
Magdalena Sołtysiak
Magdalena Sołtysiak
Zwróciłam się o pomoc do Pani Małgorzaty w sprawie alimentacyjnej. Bardzo konkretne i rzeczowe działanie. To pierwsza rzecz na którą zwróciłam uwagę – czyli konkret, rzeczowość, jasność w przekazywaniu informacji. Stały kontakt i informacje na każdym etapie sprawy. Jestem bardzo zadowolona z usług i szczerze POLECAM. Podejście do Klienta 10/10 Dziękuje Pani Mecenas. Magdalena
Paulina Franczuk
Paulina Franczuk
Szczerze polecam Panią Mecenas, bo oprócz wiedzy prawnej posiada także wiele empatii i potrafi wesprzeć dobrym słowem 😊
Emilia Szymańska
Emilia Szymańska
Polecam Panią Mecenas 🩷 Profesjonalistka w swoim zawodzie, a do tego jest osobą sumienną, kontaktową, pełną empatii i życzliwości.
Mateusz Juraszek
Mateusz Juraszek
Profesjonalizm przez duże "P", w każdym aspekcie. Pani Mecenas to osoba o ogromnej wiedzy i doskonałym podejściem do sprawy i klienta. Niezwykle pomocna i zaangażowana w prowadzeniu sprawy. Rzetelność i sumienność - te dwa słowa idealnie odzwierciedlają prace Pani Mecenas. Z czystym sumieniem mogę polecić Panią Małgorzatę każdemu, kto potrzebuje pomocy profesjonalisty.
Sławomir Koban
Sławomir Koban
Serdecznie polecam usługi Pani Mecenas- pełen profesjonalizm
Katarzyna Otto
Katarzyna Otto
Współpraca merytoryczna z Panią Mecenas na najwyższym poziomie! Polecam serdecznie wszystkim, którzy potrzebują szczególnego zaangażowania prawnika w ich sprawy!
Łukasz Prządka
Łukasz Prządka
Bardzo pozytywnie i konkretnie. Polecam 👍
Karolina Rokicka-Murszewska
Karolina Rokicka-Murszewska
Pełen profesjonalizm! Polecam Panią Mecenas do współpracy