W ostatnim czasie uzyskałeś decyzję z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gorzowie Wielkopolskim, która nie jest dla Ciebie zrozumiała? Nie wiesz, jak złożyć odwołanie od takiej decyzji?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje decyzje między innymi w przedmiocie świadczeń z ubezpieczeń społecznych tj. rent, emerytur czy zasiłków. Bywa tak, że decyzje mogą dotyczyć również ustalenia obowiązku zwrotu świadczenia nienależnie pobranego bądź wyłączenia z ubezpieczeń.

Jeżeli nie zgadzasz się z decyzją, którą otrzymałeś możesz złożyć odwołanie od decyzji ZUS w terminie wskazanym w pouczeniu. Masz na to 30 dni od doręczenia decyzji.

Odwołanie od decyzji ZUS. Wzór z Internetu czy prawnik?

W razie zaistnienia konieczności sporządzenia odwołania od decyzji ZUS, wzory pobrane z Internetu nie zawsze przynoszą oczekiwany skutek. Wiele osób nie jest pewnych, jak napisać odwołanie. Nie posiadają wystarczającej wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. Bardzo ważne jest, aby poza spełnieniem wymogów formalnych odwołanie od decyzji ZUS zawierało precyzyjne uzasadnienie. W tym celu warto skorzystać z profesjonalnej obsługi prawnej.

Co do zasady, odwołanie nie musi spełniać szczególnych wymogów. Jednak to od jego treści i powołanych dowodów zależą dalsze losy Twojej sprawy. Odwołanie do ZUS może bowiem zostać uznane przez organ za niezasadne, co skutkuje skierowaniem sprawy do sądu. W takiej sytuacji również przyda Ci się pomoc doświadczonego prawnika.

Na czym polega odwołanie od decyzji ZUS?

Schemat postępowania po złożeniu odwołania od spornej decyzji ZUS prezentuje się następująco:

I. Odwołanie skierowane do zakładu ubezpieczeń społecznych jest analizowane przez organ – organ może podjąć decyzję o jego uwzględnieniu bądź przekazaniu do sądu

II. W sytuacji, kiedy organ uwzględnia odwołanie sprawa kończy się wydaniem decyzji uwzględniającej stanowisko odwołującego

III. W sytuacji, kiedy organ nie uwzględni twojego odwołania do ZUS, kieruje sprawę do właściwego sądu

IV. Po skierowaniu sprawy do sądu możesz spodziewać się wyznaczenia terminu rozprawy bądź wezwania z sądu do uzupełnienia informacji

V. Po przeprowadzeniu postępowania sądowego sąd na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego w sprawie wydaje wyrok

VI. Jeżeli nie zgadzasz się z wyrokiem możesz złożyć wniosek o uzasadnienie wyroku

VII. Po doręczeniu uzasadnienia aktualizuje się termin do złożenia apelacji

VIII. Pamiętaj nie możesz złożyć skutecznie środka zaskarżenia bez wystąpienia o uzasadnienie wyroku, o czym sąd powinien Cię poinformować

Pamiętaj, że odwołanie do ZUS w sprawie zasiłku chorobowego, emerytury, renty lub innej kwestii możesz złożyć w terminie 1. miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Odwołanie od decyzji ZUS: Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Radcy Prawnego Małgorzaty Michałowskiej – Maksimczyk udziela pomocy prawnej z zakresu ubezpieczeń społecznych w Gorzowie Wielkopolski. Oferuję pełne wsparcie na każdym etapie Twojej sprawy – przedsądowym, sądowym czy w zakresie zaskarżenia rozstrzygnięcia Sądu I instancji.

Udostępnij

PODOBNE WPISY

Kancelaria nie udziela bezpłatnych porad prawnych. Z uwagi na szczególny charakter spraw, każda porada prawna jest wyceniana indywidualnie.

Zgodnie z Kodeksem Etyki Radcy Prawnego wysokość wynagrodzenia ustalana jest z Klientem przed przystąpieniem do świadczenia pomocy prawnej.

Kancelaria posiada ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w zakresie świadczonych usług.

E-MAIL

kontakt@kancelariamichalowska.pl

TELEFON

+48 535 519 252

GODZINY PRACY

8.00-17.00

OPINIE

Doskonała
Na podstawie 100 opinii
Artur Rybarczyk
Artur Rybarczyk
Moja współpraca z Panią Małgorzatą dotyczyła sprawy z zakresu prawa,hmmm ,powiedzmy rodzinnego. Przychodząc do kancelarii zostałem wysłuchany z należytą uwagą. Już na pierwszym spotkaniu można było dostrzec profesjonalizm Pani Adwokat oraz zachowanie obiektywizmu idące w parze z rzetelną wiedzą prawniczą... Czułem się jakbym rozmawiał z dobrym przyjacielem,któremu można zaufać i powiedzieć wszystko... Naprawdę bardzo gorąco polecam...
krzysztof kris81
krzysztof kris81
Pani mecenas bardzo konkretna , pomocna, nasza sprawa zajęła sie bardzo profesjonalne ,przygotowana na 100%, a przedewszystkim od poczatku mówiła jakia sa mozliwosci wygranej jak i przegranej,prawdomówna, i przede wszystkim walczyla o klienta i słusznośc samej sprawy.Sprawa zakonczona wygraną.
przedszkoleulim
przedszkoleulim
Pani mecenas bardzo rzetelnie podchodzi do sprawy. Wszystko super wyjaśnia. Polecam
Agnieszka Rokaszewicz
Agnieszka Rokaszewicz
Pani Mecenas Małgorzata Michałowska-Maksimczyk jest profesjonalistka w swojej dziedzinie😊Pomogła mi w bardzo trudnej sprawie. Ze szczególnym szacunkiem ja polecam👍Jest naprawdę bardzo dobrym prawnikiem 😊
Jakub Rzeszowski
Jakub Rzeszowski
Serdecznie polecam Panią Mecenas. W pełni profesjonalny i rzetelny pełnomocnik. Ogromna wiedza i doświadczenie z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz prawa rodzinnego.
Joanna Baczek
Joanna Baczek
Pani Małgorzata sprawiła, że sprawa w sądzie przestała się wiązać z wielkim stresem. Jest rzetelna, skrupulatna, starannie przygotowuje pisma, pilnuje terminów, zrozumiale tłumaczy zawiłości polskiego prawa, jest wielkim wsparciem na każdym etapie. Polecam serdecznie.
john smith
john smith
11/10. To w największym skrócie o Pani Mecenas i o współpracy z nią samą. Każdy kto trafi do kancelarii Pani Małgorzaty znajdzie to czego będzie potrzebował. Wiedzę, wsparcie, zaangażowanie, doświadczenie, pomoc, empatię, cierpliwość, rzetelność... Można by tak wymieniać jeszcze kilka tuzinów ale współpracując z Panią Mecenas i mieć ją obok na sali sądowej to gwarancja tego wszystkiego. Top gorzowskich radców prawnych.
Anna Skiba
Anna Skiba
Pani Mecenas jest bardzo profesjonalna, rzetelna w swojej pracy i posiada indywidulane podejście do Klienta i sprawy, co jest rzadko spotykane na rynku usług. Polecam z całego serca współpracę z Panią Mecenas Małgorzatą Michałowską - Maksimczyk :)